Ya Olduğun Gibi Paylaş Ya da Paylaştığın Gibi Ol
Sosyal Medya

Ya Olduğun Gibi Paylaş Ya da Paylaştığın Gibi Ol

İnsan işte her mecrada olduğu gibi sosyal medyada da aynı şekilde davranıyor.  Yarın bir gün başka bir mecra olsun orda da aynı şekilde olacağından şüphem yok nereden mi biliyorum çünkü ben de bir insanım.

no like

Biz maalesef olduğumuz gibi olamıyoruz bir türlü. Bu durum sosyal medyada normal hayattakinden de tehlikeli. Çünkü hiç görmediğimiz insanlarla bile iletişim halindeyiz. Konumu facebook üzerinden duyduğum bir söz ile renklendireceğim “Kimse nüfus cüzdanındaki kadar çirkin, facebook’taki profil fotoğrafı kadar güzel değildir.” Maalesef neredeyse hiçbirimiz facebook fotoğrafındaki kadar yakışıklı ya da güzel değiliz.

İngilizce bilmediğimiz halde ingilizce sözler paylaşmak ne demek? Peki ya yaşadığımız yer neden California?  Okullarımızın adı yaptığımız işler hep İngilizce. Asimile mi oluyoruz yoksa bu caka kime? Kime neyi kanıtlamaya çalışıyoruz. Geçen sene Serdar PAKTİN ile bir Taksim’de oturup konuşmuştuk bana şunu söylemişti (yanlış hatırlamıyorsam) “Herkesin tek amacı ben varım” demektir. Sanırım biz de “Ben varım” naraları atıyoruz. Kontrolsüz gücü kontrolsüzce kullanıyoruz.

Başkalarının sözlerini paylaşmaktan kendi sözlerimize yer kalmadı eyvah! Bizim bir çift sözümüz yok mu bu dünyaya? O halde neden paylaşımlarımız kimin söylediğinden emin bile olmadığımız sözlerle dolu?

İletişimin bu kadar hızlı olduğu devirde eldeki bu imkanlar ancak bir beceriksiz tarafından kullanılamaz. Bırakalım artık bu riyakarlığı bunun sanalı olmaz deme bak nasıl da oluyormuş. Paylaştığın sözlerden yaşadığını iddia ettiğin yerlerden bile…

Check-in yaptığın mekanlara bak tek tek.  Sonra da neden burada Check-in yaptım neden burada check-in yapmadım diye sor kendine.

Biz kendimiz gibi olamadık sanırım. Hep bir çekinir olduk çevreye karşı. Hep bir çerçeveye göre yaşadık. Çünkü sınırları aşamadık aslında sınırların farkında bile değildik. Asıl sorun da bu ya.

Başkası gibi olunca komik duruma düştük başkasının sözlerine gelen beğenilere medet umar olduk. Halbuki herkes senin gibi neden bu kadar kasılıyorsun. Sen doğal ve samimi oldukça zaten istediğini elde edebilirsin yeter ki bir şeyler üret. Sen ortaya bir şeyler koymaya başlayınca nerede olursan ol seni bulurlar 😉

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir