Eticaret Xml Entegrasyonu Nedir? Yararları ve Zararları
Eticaret

Eticaret Xml Entegrasyonu Nedir? Yararları ve Zararları

Bugünlerde sıkça gündemimde olan E-ticarette xml entegrasyonu hakkında birkaç deneyimimi paylaşacağım. Öncelikle Xml entegrasyonu, basit bir şekilde tekniğe girmeden anlatmak gerekirse başkasına ait olan ürünleri kendi sitene aitmiş gibi gösterip satış yapmak demektir. Hiçbir ürün stoğu yapmadan başkasının malını anlaşmalı fiyat üzerinden kar belirleyerek satmaktır. Kulağa hoş geliyor e o zaman eticaret yapan kişi daha ne yapsın asıl işten kurtuldu gibi şeyler duyar gibiyim.

Aslında doğru bir yorum. Hiçbir zahmette bulunmadan başkasının ürününü satıyorsun. Eğer XML veren tedarikçi kaliteli iş çıkartıyorsa yani ürün stoklarını sürekli güncelliyorsa, ürün bilgileri doğru ve eksiksiz giriliyorsa, fotoğraflar da kaliteli olarak yükleniyorsa bir de bunun yanında sipariş gelen ürünü kısa sürede iletebiliyorsa sorun yoktur. Firmanız kalitelidir.

Ama gelin görün ki bu neredeyse imkansız gibidir. Çok sağlam olduğunu düşündüğünüz firma varsa eğer önerilerinizi yorum kısmında belirtin lütfen. Merakla bekliyor olacağım.

Şimdi yukarıda bahsettiklerim olumlu şeylerdi. Olumsuz kısmından bahsedeceğim. Bir kere şunu unutmayın. Müşterinin umrunda bile değil ne şekilde tedarik edildiği sen de olup olmadığı falan. Ben paramı verdim ürünümü isterim modundadır her zaman ki zaten haklı.

Ürün siparişi gelir müşteri yüklü bir miktarda sipariş verir. Tüm ürünler vardır bir tanesi yoktur. Arayıp siparişlerinizden bir tanesi yok demek ciddi anlamda bir rezilliktir. Müşteri de doğal olarak siparişi iptal etmek ister eğer anlayışlı değilse.

Ürünün bilgileri eksik girilir. Eksik derken bilgi falan olmayabilir. Boş yani. Fotoğrafların ahı çıkmış vahı kalmış bir şekilde olması da cabası tatbiki.

Bunun gibi durumlar müşteriye karşı duruşu bozar. Dumura uğrarsınız adeta. Ne yapmalı peki?

Anlaşılan firmanın kalitesine iyi bakılmalı eğer sürekli sorun çıkartıyorsa bir daha çalışılmamalı.

Eğer sermayeniz varsa ve yaptığınız işe sonuna kadar inanıyorsanız.  Gerekirse stoklayın.  Kendi fotoğrafınızı kendiniz çekin. Kendi ürününüzü kendiniz hazırlayın ve satın. Bugün büyük firmaların hepsi bu şekilde çalışıyor. Sorunlar minimuma iner ve en önemlisi kar oranınız daha da yüksek olur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir