Türkiye’de Fiyat Karşılaştırma Siteleri
Eticaret

Türkiye’de Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Bu konu hakkında yazı yazmayı düşünüyordum uzun zamandır ama bir türlü fırsatım olmadı. Bugüne nasipmiş meğer. İnternetim olmadığı zaman sağlam içerik üretiyorum. Bazen internetin olmaması işe yarıyor 🙂

Şimdi fiyat karşılaştırma sitelerinin sektör açısından karlarından ve zararlarından bahsedeceğim. Öncelikle şunu söyleyeyim getirisi götürüsünden daha fazla. Hem müşteri hem de eticaret yapan firma açısından da karlı. İş sahibinden ziyade müşteri için her yönden karlı.

Girişimci için olumsuz yönü ise. Kendinize bir alan belirlediniz ve ürün satışını başlattınız x marka ürünü siz 13 TL’ye satarken aynı ürün müşteriyi zahmete sokmadan fiyat karşılaştırma sitelerinde 9 TL hatta daha ucuza satılabiliyor. Bu da sizi piyasada tutunmanız bakımından zor duruma sokar.

Peki diğer firmalar nasıl bu kadar ucuz diyorsanız.  Satıcı firma direk fabrika ile anlaşma yapmış olabilir ya da toptancılık yaptığından dolayı çok daha ucuza satın alabiliyor. Bu nedenle fiyat karşılaştırma açısından müşterinin gözünü iyice açıyor. Bu müşteri açısından olumlu satıcı açısından bir bakıma da olumsuz oluyor.

Olumlu yönlerinden bir diğeri ise sadece fiyat karşılaştırma sitelerinde bulunarak en uygun fiyatı sunman yeterli fiyat karşılaştırma siteleri zaten sirkülâsyonun hızlı olduğu ürün için gerekli internet  reklamlarını veriyor. Yani reklam bütçesi ayırmana gerek kalmıyor ekstradan.

Müşteri için iyi olan kısmı söyleye gerek yok zaten çünkü zaten müşteri en uygun ürünü bulmak için fiyat karşılaştırma sitelerine bakıyor.

İşin özü şu, bir sektör belirle stok sorunun olmasın en uygun fiyatı sun gir bütün fiyat karşılaştırma sitelerine kısa sürede beklemediğin cirolar yaparsın.

Türkiye’deki en iyi fiyat karşılaştırma siteleri aşağıdaki sıralamadaki gibidir. Bu sıralama tecrübelerimle ve yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgilerle oluşturulmuştur. Kişiden kişiye ve sektörden sektöre göre değişebilir. Ben mutfak sektörü bazında sıraladım.

  1. Akakce.com
  2. Cimri.com
  3. Ucuzu.com
  4. Efiyat.com

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir