Eticaretin Bana Kattıkları
Eticaret

Eticaretin Bana Kattıkları

Eticaret yani ticaretin “e” hali. Satacağın ürünü en iyi şekilde belirtmelisin ve bunu kullanıcıya ulaşılabilir kılmalısın ki bunu almalıyım düşüncesi oluşsun. Bugün eticaretle alakalı detaya girmeyeceğim. Kendi açımdan eticaret yaptığım sektörlerin içerisine girmenin bana öğrettiklerinden bahsedeceğim.

Hani öğrenmenin sonu yoktur ya onu öğren bunu öğren sünger gibi ol ne geliyorsa al. Bu şekilde öğrendik bu şekilde olmaya çalıştık ve olmaya çalışıyoruz. Eticaret bana hiç alakam olmayan sektörler ile alakalı işime yarayabilecek bilgiler öğretti.  Hadi bakalım neler varmış bunlar arasında.

Tekstil sektörüne butigim.com ile bayan giyimi ağırlıklı olarak girdim. Normalde bayan giyimi ile alakalı benim ne bilgim olabilir ki. Ama ister istemez hangi markaların daha iyi gittiğini bayanların ne gibi ürünlerden hoşlandığını ve bu sektördeki sürecin nasıl işlediğini tamamen demek iddialı olur ama öğrendim diyebilirim.

Mutfak sektörüne mutfaksepeti.com ile girdim çok uzun bir süreç olmasa da elbette öğrendiğim bir çok şey var. Mutfak sektöründe beni şaşırtan şeylerden bir tanesi de internet üzerinden 300 / 500 TL lik siparişlerin rahatlıkla verilebilmesi oldu çünkü tekstilde bu fiyat civarında ürün satışı deneyimi nerdeyse hiç  yaşamadım. Mutfak sektörü biraz daha külfetli, siparişi verilen ürünlerin ebatlarının oldukça büyük olması kargoda kırılması iade süreci vs. vs. oldukça sıkıntılı bir sektör diyebilirim. Ama güzel bir şekilde koordine olduktan sonra çok sağlam işler çıkartılabilir. Bir de bu sektörde oldukça fazla bayan blogger mevcut çok iyi değerlendirilebilirse geri dönüşümü çok sağlam olur.

Mobilya sektörüne de bayraktarmobilya.com ile girdim. Bu sektör diğerlerine göre oldukça farklı düşünsenize sepetinize bir yatak odası bir de yemek odası takımı attığınızı 🙂 şaka bir yana en çok telefona teşvik edilmesi gereken bir sektör gerçekten.  Burda da Avangarde, Modern ve fortmanto gibi kelimere aşina oldum. Henüz tamamı ile çalışmalarım bitmedi üzerinde çalışmaya devam ediyorum eksikler var hala. Rakipler de oldukça sağlam.

Sanat malzemeleri sektörüne de yeni girdim. Şimdilik domaini açıklamayayım bitmedi çünkü. Bu sektörde şuan tahmin edilen 4000 çeşit ürün var o nedenle şimdiden yorum yapmam çok doğru olmaz. Süreç nasıl işleyecek ne şekilde devam edecek talep ne olur hiç bilemiyorum . Sağlam rakipler var ama sayısı oldukça az. Görelim bakalım.

Farkettiniz mi bahsettiğim sektörlerin büyük bir oranı hep bayan ağırlıklı ah şu bayanlar alım gücünüz ne yüksek 🙂 Aslında anlatacak çok şey var özet geçtim ama onları da zamanlar yazarım. Bu işlerle alakalı hem eticaretteki süreçlerini öğrendim hem de normal hayatta işime yarayacak ince detaylar öğrendim. İşte bundan dolayı eticareti seviyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir